چگونگی ایجاد صمیمیت در شروع ارتباط

 

شروع یک ارتباط می‌تواند باعث صمیمیت و نفوذ شود یا مانع آن گردد. کسانی که فکر می‌کنند به مرور زمان خود را معرفی می‌کنند و صمیمی می‌شوند، اشتباه فراوانی می‌کنند.
رعایت برخی جزییات در شروع یک ارتباط می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای در صمیمیت شما داشته باشد و چه بسا همان شروع، شخص را وا دارد که با شما طرح دوستی بریزد و صمیمی شود. این جزییات مهم عبارتند از:


سلام و دست دادن: واژه سلام، اگر چه یک کلمه چهار حرفی خشک و خالی به نظر می‌رسد اما اولین وسیله نفوذ و ارتباط است.
تن صدا، لحن و طنین صدا، بیان‌کننده همه‌چیز است. سلامی که با صدای مبهم و آرامی گفته می‌شود که به سختی شنیده می‌شود، سلامی که از روی ضرورت و اجبار گفته می‌شود، همان ابتدای امر، تاثیر منفی خود را می‌گذارد. با صدای بلند سلام کنید. سلام کردن یعنی آرزوی سلامتی شخص مخاطب را داشتن. با لحنی گرم و بیانی زیبا سلام کنید و هنگام سلام کردن دست بدهید آن هم به گرمی و با علاقه نه از روی عادت و غریزه.

تبسم و نگاه کردن: نگاهی متبسمانه داشته باشید. چهره شما و تبسم شما، شادمانی شما را از این دیدار القاء می‌کند. تبسم یعنی رضایت خاطر، یعنی علاقه‌مندی و شادمانی از دیدار.

جذابیت: در شروع ارتباط، جذابیت یکی از ارکان صمیمیت است.
خود شما بارها دیده‌اید که افرادی جذاب و دلنشین، با اولین ملاقات در قلب و روح شما نفوذ کرده‌اند.
حال با توجه به اینکه جذابیت چیزی است جدای از زیبایی، ببینیم چگونه می‌توان جذاب بود:

1-ظاهری آراسته داشته باشید.
مرتب و تمیز باشید. هماهنگی و پاکیزگی، ناخودآگاه شما را جذاب می‌کند برخی افراد به غلط، برای جذاب شدن ظاهر خود را به طرز عجیبی دستکاری می‌کنند غافل از این‌‌که آنچه مهم است تمیزی، و در عین حال سادگی است. کسانی که به ظاهر و آراستگی خود توجهی ندارند، از جذابیت، نفوذ و تاثیرگذاری خود می‌کاهند تا جایی‌که حتی حرف‌های قشنگ و دلنشین شما را بی‌ارزش و خوار می‌کند.

2-بیشتر سکوت کنید.برخی برای این‌که جذاب‌تر شوند، بیشتر شلوغ می‌کنند و به خطا می‌روند در حالی که سکوت باعث ایجاد تاثیر روانی و ذهنی مثبت در افراد می‌شود. آنها که بیشتر صحبت می‌کنند از جذابیت خود می‌کاهند؛ ضمن آن‌که سکوت و گوش دادن بیشتر در واقع شما را عاقل‌تر، باتجربه‌تر و قابل اطمینان‌تر می‌کند که زمینه‌ای مساعد برای صمیمیت است، البته سکوت ناشی از خجالتی بودن و اعتماد به نفس نداشتن، نه تنها جذاب نیست بلکه از جاذبه شما نیز می‌کاهد.

3- نرم و ملایم صحبت کنید.
وقتی نرم و ملایم سخن می‌گویید، جذاب و محبوب می‌شوید، جذابیت به تقلا، تکاپو و جیغ و داد کشیدن نیاز ندارد.

4- فرد محترمی باشید.
بی‌احترامی به خود، دیگران و بی‌ادبی در کلام و رفتار همه از جذابیت شما می‌کاهد. کسانی که به هتاکی و ناسزا گفتن عادت دارند و به تحقیر و تمسخر دیگران می‌پردازند، شاید به ظاهر جذابیتی کمرنگ داشته باشند اما این جذابیت صرفا ظاهری است و تاثیر ذهنی مطلوبی برجا نمی‌گذارد.

5- شوخی زیاد نکنید اما تقریبا همیشه تبسم کنید.
شوخی کردن فراوان از جذابیت شما می‌کاهد چون به دنبال آن مرزهای لازم از بین می‌رود در حالی که در تبسم، سنگینی، متانت و جذابیت است.

6- امیال و غرایز خود را کنترل کنید.
کسانی که شخصیتی مستقل دارند و بر امیال و غرایز خود تسلط بیشتری دارند، کسانی که بر میل جنسی، شهوت، میل به غذا خوردن و هیجانات و عواطف خود، مسلط هستند از جذابیت معنوی بالایی برخوردارند.
به این ترتیب، همه موارد فوق، پایه‌های صمیمیت هستند زیرا نمی‌توان جذاب نبود اما تاثیرگذار و بانفوذ بود به عبارتی دیگر با کاهش جذابیت خود، از نفوذ و صمیمیت خود می‌‌کاهید.

/ 0 نظر / 20 بازدید